Skip to content

20 Old Georgetown Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 7, 2001

Property Information

Block11.01
Lot24.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage2,489
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$412,700
51%
Improvement Value:$392,600
49%
Total Assessment$805,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,284+8.1%
2024$11,365+9.3%
2023$10,402-2.3%
2022$10,647-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,489DeedBook 5121, Page 1910

Property Sale

Sale
$289,900

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2189, Page 133

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 1416, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1980