Skip to content

2 English LaPrinceton, NJ 08540

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2008

Property Information

Block11.05
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class18
Description2SF 3CG
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage4,068
Acreage2.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$422,300
45%
Improvement Value:$512,900
55%
Total Assessment$935,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,563+5.7%
2024$13,777+10.5%
2023$12,470+1.3%
2022$12,312+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$627,450
DeedBook 5529, Page 1460

Property Sale

Sale
$308,580
DeedBook 1993, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1994