Skip to content

13 Summerfield Dr

Princeton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$618,000
Last Sale Date
Apr 11, 2016

Property Information

Block11.06
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage3,349
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,700
42%
Improvement Value:$573,400
58%
Total Assessment$992,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,266+3.2%
2024$14,794+5.1%
2023$14,074-2.3%
2022$14,406+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$319,990
DeedBook 2356, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 2001