Skip to content

9 Woodfield CtPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block11.08
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage3,860
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,900
39%
Improvement Value:$529,000
61%
Total Assessment$872,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,319+2.6%
2024$12,987+3.7%
2023$12,529-2.3%
2022$12,824+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$890,000

To:

Sq Ft3,860DeedBook 7556, Page 2538

Property Sale

Sale
$311,990
DeedBook 5042, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 2001