Skip to content

7 Fieldcrest DrPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block11.08
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage2,762
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$381,700
43%
Improvement Value:$505,500
57%
Total Assessment$887,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,685+3.3%
2024$13,243+5.5%
2023$12,558-2.3%
2022$12,854+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5538, Page 163

Property Sale

Sale
$311,990
DeedBook 5060, Page 2931

Property Built

Built

Year Built: 2001