Skip to content

3 Fieldcrest DrPrinceton, NJ 08540

Built 2004

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block11.08
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage2,838
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
43%
Improvement Value:$510,700
57%
Total Assessment$890,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,712+3.3%
2024$13,271+5.4%
2023$12,591-2.3%
2022$12,888+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft2,838DeedBook 7185, Page 1487

Property Sale

Sale
$412,990
DeedBook 5558, Page 3159

Property Built

Built

Year Built: 2004