Skip to content

10 Allison WayPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$548,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block11.08
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage3,981
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,200
41%
Improvement Value:$540,900
59%
Total Assessment$923,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,170+3.0%
2024$13,760+4.6%
2023$13,152-2.3%
2022$13,461+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$548,000

To:

Sq Ft3,981DeedBook 6963, Page 717

Property Sale

Sale
$572,500

From:

To:

Sq Ft3,981DeedBook 6691, Page 2356Recorded12/23/2013

Property Sale

Sale
$311,990
DeedBook 5062, Page 3253

Property Built

Built

Year Built: 2001