Skip to content

22 Brookside DrPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 21, 2011

Property Information

Block11.08
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage2,762
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,900
43%
Improvement Value:$508,100
57%
Total Assessment$889,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,706+3.3%
2024$13,266+5.4%
2023$12,584-2.3%
2022$12,881+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,762DeedBook 6478, Page 2090

Property Sale

Sale
$341,106
DeedBook 5077, Page 3673

Property Built

Built

Year Built: 2001