Skip to content

9 Fieldcrest DrPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$817,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block11.08
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage4,635
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$381,700
40%
Improvement Value:$582,900
60%
Total Assessment$964,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,271+2.9%
2024$14,836+7.4%
2023$13,814-2.3%
2022$14,139+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$817,000

To:

Sq Ft4,635DeedBook 7482, Page 2998

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 5725, Page 2521

Property Sale

Sale
$344,990
DeedBook 5059, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 2001