Skip to content

30 Brookside DrPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Date
Jan 31, 2003

Property Information

Block11.09
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage4,891
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$382,600
39%
Improvement Value:$586,600
61%
Total Assessment$969,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,792+2.6%
2024$14,423+3.7%
2023$13,913-2.3%
2022$14,241+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$412,526
DeedBook 5082, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 2001