Skip to content

31 Brookside DrPrinceton, NJ 08540

Built 2002

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block11.09
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$384,800
43%
Improvement Value:$512,500
57%
Total Assessment$897,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,829+3.2%
2024$13,396+5.2%
2023$12,734-2.3%
2022$13,034+2.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$327,990

To:

DeedBook 5071, Page 1499