Skip to content

29 Brookside DrPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$371,990
Last Sale Date
Dec 17, 2001

Property Information

Block11.09
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage3,391
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$419,200
43%
Improvement Value:$555,300
57%
Total Assessment$974,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,032+3.4%
2024$14,544+5.5%
2023$13,787-2.3%
2022$14,112+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$371,990

To:

Sq Ft3,391DeedBook 5088, Page 3124

Property Built

Built

Year Built: 2001