Skip to content

21 Brookside DrPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block11.09
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage4,805
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$398,500
40%
Improvement Value:$602,400
60%
Total Assessment$1,000,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,291+2.7%
2024$14,888+4.0%
2023$14,315-2.3%
2022$14,652+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

To:

Sq Ft4,805DeedBook 7531, Page 2974

Property Sale

Sale
$374,990
DeedBook 5098, Page 1259

Property Built

Built

Year Built: 2001