Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1 Brookside DrPrinceton, NJ 08540
Public Property
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 3, 2013
Property Information
Block11.09
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16
Building Details
Building Class---
DescriptionOPRN SPACE
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage---
Acreage2.49
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$2,143,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,143,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2006 | $3,064 | +72.6% |
| 2005 | $1,775 | +40.6% |
| 2004 | $1,263 | +26.0% |
| 2003 | $1,002 | — |
Property History
No events match the selected filters.