Skip to content

3 Stump RdPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$316,990
Last Sale Date
May 31, 2001

Property Information

Block11.09
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage3,833
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,000
43%
Improvement Value:$547,500
57%
Total Assessment$964,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,862+3.5%
2024$14,363+5.8%
2023$13,580-2.3%
2022$13,900+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$316,990

To:

Sq Ft3,833DeedBook 2356, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 2001