Skip to content

39 Goldstar DrPrinceton, NJ 08540

Built 2002

Last Sale Price
$393,990
Last Sale Date
Sep 6, 2002

Property Information

Block11.09
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,349
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,000
43%
Improvement Value:$552,200
57%
Total Assessment$969,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,943+3.4%
2024$14,450+5.6%
2023$13,679-2.3%
2022$14,001+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$393,990

To:

Sq Ft3,349DeedBook 5220, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 2002