Skip to content

6 Treetops CirPrinceton, NJ 08540

Built 2002

Last Sale Price
$389,990
Last Sale Date
Jul 23, 2002

Property Information

Block11.10
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage4,720
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,400
39%
Improvement Value:$599,800
61%
Total Assessment$980,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,923+2.5%
2024$14,563+3.5%
2023$14,074-2.3%
2022$14,406+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$389,990

To:

Sq Ft4,720DeedBook 5181, Page 1702

Property Built

Built

Year Built: 2002