Skip to content

8 Treetops CirPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block11.10
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,751
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
43%
Improvement Value:$496,300
57%
Total Assessment$876,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,532+3.5%
2024$13,079+5.7%
2023$12,370-2.3%
2022$12,662+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,751DeedBook 7121, Page 2634

Property Sale

Sale
$569,900

From:

To:

Sq Ft2,751DeedBook 6821, Page 2015Recorded9/14/2015

Property Sale

Sale
$645,000
DeedBook 5889, Page 1392

Property Sale

Sale
$348,990
DeedBook 5189, Page 2990

Property Built

Built

Year Built: 2001