Skip to content

10 Treetops CirPrinceton, NJ 08540

Built 2002

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block11.10
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,391
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
39%
Improvement Value:$585,200
61%
Total Assessment$965,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,720+2.6%
2024$14,346+3.8%
2023$13,825-2.3%
2022$14,150+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft3,391DeedBook 7295, Page 1247

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 5300, Page 3855

Property Sale

Sale
$384,990
DeedBook 5179, Page 3052

Property Built

Built

Year Built: 2002