Skip to content

24 Treetops CirPrinceton, NJ 08540

Built 2002

Last Sale Price
$319,990
Last Sale Date
Mar 13, 2002

Property Information

Block11.11
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,498
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$382,200
47%
Improvement Value:$424,100
53%
Total Assessment$806,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,592+4.3%
2024$12,078+7.6%
2023$11,220-2.3%
2022$11,485+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$319,990

To:

Sq Ft2,498DeedBook 5127, Page 1968

Property Built

Built

Year Built: 2002