Skip to content

52 Treetops CirPrinceton, NJ 08540

Built 2004

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
May 25, 2007

Property Information

Block11.11
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,482
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,000
47%
Improvement Value:$470,400
53%
Total Assessment$887,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,838+4.3%
2024$13,271+7.7%
2023$12,326-2.3%
2022$12,617+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000

To:

Sq Ft2,482DeedBook 6030, Page 3256

Property Sale

Sale
$384,990
DeedBook 5534, Page 2263

Property Built

Built

Year Built: 2004