Skip to content

26 Treetops CirPrinceton, NJ 08540

Built 2002

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block11.11
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,391
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$394,800
41%
Improvement Value:$575,500
59%
Total Assessment$970,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,857+2.5%
2024$14,492+3.6%
2023$13,992-2.3%
2022$14,322+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,391DeedBook 7156, Page 135

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 6456, Page 1218

Property Sale

Sale
$678,000
DeedBook 5974, Page 3586

Property Sale

Sale
$379,990
DeedBook 5126, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 2002