Skip to content

64 Treetops CirPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Jul 10, 2015

Property Information

Block11.11
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,483
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,000
42%
Improvement Value:$599,500
58%
Total Assessment$1,033,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,877+2.8%
2024$15,445+4.2%
2023$14,822-2.3%
2022$15,171+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000

To:

Sq Ft3,483DeedBook 6811, Page 3778

Property Sale

Sale
$613,947
DeedBook 5739, Page 3885

Property Built

Built

Year Built: 2005