Skip to content

29 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$538,000
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block11.11
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,773
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
42%
Improvement Value:$524,400
58%
Total Assessment$904,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,896+3.2%
2024$13,467+5.1%
2023$12,816-2.3%
2022$13,118+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$538,000

To:

Sq Ft2,773DeedBook 6515, Page 1877

Property Sale

Sale
$560,215
DeedBook 5820, Page 1760

Property Built

Built

Year Built: 2005