Skip to content

31 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$534,990
Last Sale Date
Jun 24, 2005

Property Information

Block11.11
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,271
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,000
42%
Improvement Value:$567,900
58%
Total Assessment$984,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,147+3.3%
2024$14,667+9.3%
2023$13,419-2.3%
2022$13,735+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$534,990

To:

Sq Ft3,271DeedBook 5788, Page 2448

Property Built

Built

Year Built: 2005