Skip to content

33 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$573,000
Last Sale Date
Jul 14, 2014

Property Information

Block11.11
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,862
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,300
45%
Improvement Value:$530,400
55%
Total Assessment$958,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,848+3.5%
2024$14,348+5.8%
2023$13,562-2.3%
2022$13,882+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$573,000

From:

To:

Sq Ft3,862DeedBook 6729, Page 3284Recorded7/21/2014

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6105, Page 1286

Property Sale

Sale
$560,050
DeedBook 5762, Page 3299

Property Built

Built

Year Built: 2005