Skip to content

49 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2010

Last Sale Price
$499,990
Last Sale Date
Sep 3, 2010

Property Information

Block11.11
Lot36
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,470
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$431,400
48%
Improvement Value:$475,800
52%
Total Assessment$907,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,089+4.1%
2024$13,539+7.2%
2023$12,633-2.3%
2022$12,931+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$499,990

To:

Sq Ft2,470DeedBook 6350, Page 1286

Property Built

Built

Year Built: 2010