Skip to content

57 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2009

Last Sale Price
$743,990
Last Sale Date
Jan 20, 2009

Property Information

Block11.11
Lot41
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage4,376
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$445,300
36%
Improvement Value:$804,600
64%
Total Assessment$1,249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,954+1.7%
2024$17,659+1.7%
2023$17,365-9.4%
2022$19,156+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$743,990

To:

Sq Ft4,376DeedBook 6208, Page 3274

Property Built

Built

Year Built: 2009