Skip to content

36 Treetops CirPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2009

Property Information

Block11.11
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,032
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$419,200
44%
Improvement Value:$526,100
56%
Total Assessment$945,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,631+3.6%
2024$14,117+6.2%
2023$13,297-2.3%
2022$13,610+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$384,900
DeedBook 5302, Page 2573

Property Built

Built

Year Built: 2003