Skip to content

9 Princeton Highlands BlPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block11.12
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,762
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$381,700
43%
Improvement Value:$499,800
57%
Total Assessment$881,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,602+3.4%
2024$13,154+5.6%
2023$12,456-2.3%
2022$12,750+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft2,762DeedBook 7526, Page 2722

Property Sale

Sale
$392,990
DeedBook 5450, Page 2179

Property Built

Built

Year Built: 2003