Skip to content

19 Treetops CirPrinceton, NJ 08540

Built 2002

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block11.13
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,349
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
40%
Improvement Value:$561,100
60%
Total Assessment$941,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,395+2.8%
2024$14,000+4.3%
2023$13,427-2.3%
2022$13,744+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft3,349DeedBook 5638, Page 883

Property Sale

Sale
$384,990
DeedBook 5163, Page 1919

Property Built

Built

Year Built: 2002