Skip to content

8 Princeton Highlands BlvPrinceton, NJ 08540

Built 2002

Last Sale Price
$523,000
Last Sale Date
Jul 20, 2009

Property Information

Block11.13
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,026
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,400
40%
Improvement Value:$515,000
60%
Total Assessment$858,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,115+2.7%
2024$12,770+4.0%
2023$12,280-2.3%
2022$12,569+3.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$523,000

To:

Sq Ft3,026DeedBook 6252, Page 2419

Property Sale

Sale
$523,000
DeedBook 5559, Page 947

Property Sale

Sale
$372,990
DeedBook 5155, Page 3555

Property Built

Built

Year Built: 2002