Skip to content

14 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block11.13
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,391
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,700
38%
Improvement Value:$556,000
62%
Total Assessment$900,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,690+2.3%
2024$13,383+3.1%
2023$12,984-2.3%
2022$13,290+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,490
DeedBook 5358, Page 2951

Property Built

Built

Year Built: 2003