Skip to content

42 Goldstar DrPrinceton, NJ 08540

Built 2002

Last Sale Price
$532,500
Last Sale Date
Apr 22, 2005

Property Information

Block11.13
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,982
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,300
41%
Improvement Value:$489,400
59%
Total Assessment$833,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,787+0.9%
2024$12,670+4.2%
2023$12,165-2.3%
2022$12,452+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$532,500

To:

Sq Ft2,982DeedBook 5734, Page 622

Property Sale

Sale
$351,990
DeedBook 5194, Page 1043

Property Built

Built

Year Built: 2002