Skip to content

5 Foxfield CtPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Price
$518,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block11.13
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,838
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,200
44%
Improvement Value:$486,400
56%
Total Assessment$868,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,431+3.5%
2024$12,972+5.9%
2023$12,247-2.3%
2022$12,535+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$518,000

To:

Sq Ft2,838DeedBook 7225, Page 3648

Property Sale

Sale
$446,212
DeedBook 5352, Page 3286

Property Built

Built

Year Built: 2003