Skip to content

8 Eagles PassPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Price
$539,900
Last Sale Date
Jul 10, 2013

Property Information

Block11.13
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,037
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,900
41%
Improvement Value:$545,400
59%
Total Assessment$926,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,200+3.0%
2024$13,792+4.6%
2023$13,189-2.3%
2022$13,500+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$539,900

To:

Sq Ft4,037DeedBook 6652, Page 613

Property Sale

Sale
$387,990
DeedBook 5362, Page 2656

Property Built

Built

Year Built: 2003