Skip to content

5 Pepper RdPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Price
$418,990
Last Sale Date
May 30, 2003

Property Information

Block11.15
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,391
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,400
40%
Improvement Value:$570,600
60%
Total Assessment$951,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,530+2.7%
2024$14,144+4.1%
2023$13,593-2.3%
2022$13,913+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$418,990

To:

Sq Ft3,391DeedBook 5384, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2003