Skip to content

24 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block11.15
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,866
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
41%
Improvement Value:$550,800
59%
Total Assessment$930,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,256+2.9%
2024$13,852+9.0%
2023$12,712-2.3%
2022$13,012+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$433,035
DeedBook 5404, Page 3698

Property Built

Built

Year Built: 2003