Skip to content

26 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Price
$502,000
Last Sale Date
Sep 26, 2012

Property Information

Block11.15
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,773
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,300
41%
Improvement Value:$489,000
59%
Total Assessment$833,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,783+3.0%
2024$12,416+4.6%
2023$11,874-2.3%
2022$12,153+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$502,000

To:

Sq Ft2,773DeedBook 6575, Page 2565

Property Sale

Sale
$473,180
DeedBook 5747, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 2003