Skip to content

23 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Price
$669,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block11.16
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,391
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
40%
Improvement Value:$571,800
60%
Total Assessment$951,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,539+2.7%
2024$14,154+4.0%
2023$13,604-2.3%
2022$13,924+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$669,000

To:

Sq Ft3,391DeedBook 7076, Page 3006

Property Sale

Sale
$575,500
DeedBook 6540, Page 953

Property Sale

Sale
$417,990
DeedBook 5510, Page 3394

Property Built

Built

Year Built: 2003