Skip to content

18 Princeton Highlands BlPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 18, 2008

Property Information

Block11.16
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,510
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
45%
Improvement Value:$464,100
55%
Total Assessment$844,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,092+3.8%
2024$12,610+6.6%
2023$11,832-2.3%
2022$12,111+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,510DeedBook 6127, Page 913

Property Sale

Sale
$379,990
DeedBook 5499, Page 2437

Property Built

Built

Year Built: 2003