Skip to content

53 Treetops CirPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Aug 14, 2014

Property Information

Block11.16
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SBV L 2BIG
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,037
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,400
39%
Improvement Value:$536,900
61%
Total Assessment$880,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,404+2.5%
2024$13,077+3.5%
2023$12,633-2.3%
2022$12,931+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft3,037DeedBook 6741, Page 394

Property Sale

Sale
$585,920
DeedBook 5837, Page 3572

Property Built

Built

Year Built: 2005