Skip to content

17 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Price
$393,990
Last Sale Date
Aug 21, 2003

Property Information

Block11.16
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,026
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
42%
Improvement Value:$519,500
58%
Total Assessment$899,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,836+3.2%
2024$13,404+5.7%
2023$12,679-2.3%
2022$12,978+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$393,990

To:

Sq Ft3,026DeedBook 5477, Page 2836

Property Built

Built

Year Built: 2003