Skip to content

17 Princeton Highlands BlPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Price
$400,990
Last Sale Date
Dec 11, 2003

Property Information

Block11.17
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,037
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
42%
Improvement Value:$532,300
58%
Total Assessment$912,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,008+3.1%
2024$13,587+4.9%
2023$12,953-2.3%
2022$13,258+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,990

To:

Sq Ft3,037DeedBook 5521, Page 2719

Property Built

Built

Year Built: 2003