Skip to content

45 Treetops CirPrinceton, NJ 08540

Built 2004

Last Sale Price
$544,000
Last Sale Date
Apr 12, 2012

Property Information

Block11.17
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,391
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
40%
Improvement Value:$564,200
60%
Total Assessment$944,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,429+2.8%
2024$14,036+4.2%
2023$13,469-2.3%
2022$13,787+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$544,000

To:

Sq Ft3,391DeedBook 6514, Page 662

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 5995, Page 73

Property Sale

Sale
$417,990
DeedBook 5573, Page 2200

Property Built

Built

Year Built: 2004