Skip to content

12 Goldstar DrPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$460,990
Last Sale Date
Mar 1, 2005

Property Information

Block11.18
Lot13.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,718
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
43%
Improvement Value:$510,700
57%
Total Assessment$890,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,712+3.3%
2024$13,271+5.4%
2023$12,591-2.3%
2022$12,888+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,990

To:

Sq Ft2,718DeedBook 5713, Page 1454

Property Built

Built

Year Built: 2005