Skip to content

78 Treetops CirPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block11.18
Lot4.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SVB L 2AG
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,391
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$381,300
40%
Improvement Value:$577,400
60%
Total Assessment$958,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,631+2.7%
2024$14,252+3.9%
2023$13,717-2.3%
2022$14,040+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft3,391DeedBook 7145, Page 3681

Property Sale

Sale
$597,000

From:

To:

Sq Ft3,391DeedBook 6734, Page 485Recorded8/6/2014

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 6270, Page 1712

Property Sale

Sale
$567,990
DeedBook 5813, Page 1308

Property Built

Built

Year Built: 2005