Skip to content

60 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 24, 2021

Property Information

Block11.19
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SBV L 2BIG
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,863
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
41%
Improvement Value:$550,900
59%
Total Assessment$930,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,224+2.9%
2024$13,817+4.5%
2023$13,218-2.3%
2022$13,529+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$536,990
DeedBook 5821, Page 2510

Property Built

Built

Year Built: 2005