Skip to content

42 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 21, 2017

Property Information

Block11.19
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,996
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
42%
Improvement Value:$530,900
58%
Total Assessment$910,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,984+3.1%
2024$13,562+4.9%
2023$12,924-2.3%
2022$13,229+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,916DeedBook 6992, Page 115

Property Sale

Sale
$530,990
DeedBook 5790, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 2005