Skip to content

5 Rydal RdPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$463,990
Last Sale Date
Mar 4, 2005

Property Information

Block11.19
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,037
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
42%
Improvement Value:$516,300
58%
Total Assessment$896,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,788+3.3%
2024$13,352+5.3%
2023$12,684-2.3%
2022$12,982+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$463,990

To:

Sq Ft3,037DeedBook 5717, Page 1654

Property Built

Built

Year Built: 2005